Program oferuje dostęp do Akademii Inwestowania, objętej patronatem merytorycznym CFA Society Poland

o akademii

organizator programu

partner merytoryczny


O Akademii

Akademia poświęcona jest tematyce funkcjonowania rynku kapitałowego. Patronatem merytorycznym projekt objęło CFA Society Poland. Uczestnicy Akademii mają dostęp do atrakcyjnych podręczników i wykładów do samodzielnej nauki, przygotowanych przez ekspertów z CFA Society Poland.


Egzaminy i certyfikaty

Wszyscy Uczestnicy Akademii mają możliwość zdobycia prestiżowego certyfikatu, sygnowanego przez CFA Society Poland. Certyfikaty CFA stanowią potwierdzenie wysokiej jakości zdobytej wiedzy.

wiedza

01
jak się uczyć

Akademia Inwestowania to program edukacyjny zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają myśleć o inwestowaniu, jak i dla tych, którzy początki rynkowej przygody mają już za sobą. Dla pierwszych przygotowaliśmy kurs podstawowy, dla drugich zaawansowany. Oba składają się z tych samych rozdziałów. Wiedzę z obu potwierdza egzamin i certyfikat, stanowiący uwieńczenie kursu. Do egzaminów przygotowujecie się samodzielnie. Ale spokojnie – pomagamy!

Pokaż więcej
 1. Wybierz swój poziom
  Jeśli trochę pamiętasz ze szkoły lub wiesz z mediów, ale nie wiesz, czy możesz aspirować do tytułu „zaawansowany”, zacznij od poziomu podstawowego. Ugruntowanie podstaw na pewno nie zaszkodzi.
 2. Wybierz formę szkolenia, która najbardziej Ci odpowiada
  Przygotowaliśmy dla Ciebie materiały w formie interaktywnej strony, pliku pdf i wykład wideo, a wiedzę możesz w każdej chwili sprawdzić w testach dedykowanym poszczególnym rozdziałom.
 3. Zacznij od pierwszego rozdziału
  Stanowi on wprowadzenie do gospodarki i rynku finansowego, czyli podstawę dalszej edukacji. Akademia będzie sukcesywnie publikować kolejne etapy wirtualnego kursu, zgodnie z programem obejmującym:
  1. Wprowadzenie do gospodarki i rynku finansowego
  2. Regulacje i kwestie etyczne rynku finansowego
  3. Ocena przedsiębiorstwa z punktu widzenia przedmiotu inwestowania
  4. Instrumenty rynku finansowego
  5. Funkcjonowanie rynku finansowego
  6. Ocena dochodu i ryzyka inwestycji, elementy zarządzania portfelem inwestycyjnym
 4. Wszystkie rozdziały mają taką samą strukturę
  Zaczynają się i kończą listą tematów, które poruszyliśmy w danej części kursu (czyli „efekty kształcenia” i „streszczenie”). Jeśli wybrałeś tekstową wersję rozdziału, Twoją uwagę na pewno przyciągną kolorowe ramki widoczne w rozdziałach. Te kolory nie są przypadkowe.
  Czerwień oznacza definicje, które warto znać, nie tylko podczas egzaminu. Na przykład:
  Produkt krajowy brutto (PKB) to miernik odzwierciedlający stan koniunktury w gospodarce. Jest najczęściej stosowanym miernikiem, pomimo faktu, że jest powszechnie krytykowany, gdyż nie odzwierciedla właściwie poziomu bogactwa w kraju i poziomu bogactwa przeciętnego obywatela. Ogólnie można go zdefiniować jako globalną wartość wytworzonych dóbr i usług na terenie danego kraju w określonym czasie (najczęściej roku).

  Błękit to ciekawostki. Możesz się nimi popisać przed przyjaciółmi, ale i podczas egzaminu w Akademii Inwestowania. Na przykład:
  W rankingu PKB na mieszkańca Polska znajduje się dopiero na 56. miejscu, wyprzedzając jedynie 3 kraje Unii Europejskiej: Chorwację, Rumunię oraz Bułgarię.

  Zieleń oznacza, że przed Tobą wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Tym kolorem zaznaczamy między innymi zadania:
  Policz PKB, jeżeli jego składowe wynoszą (w mln zł):
  Konsumpcja: 1 268 486
  Inwestycje: 534 457
  Wydatki rządowe: 621 654
  Eksport: 928 985
  Import: 954 854

  Jeśli bardziej przemawia do Ciebie treść wideo, każdy rozdział wzbogaciliśmy o wykłady profesora Krzysztofa Jajugi z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezesa CFA Society Poland. Profesor nie tylko ciekawie mówi, ale i ilustruje wykłady ciekawymi slajdami.
 5. Sprawdź swoją wiedzę w quizach i przygotuj się do pierwszych egzaminów
  Quizy znajdują się na końcu każdego rozdziału, a terminy i miejsce egzaminów podamy wkrótce.

Powodzenia!

02
wykłady i podręczniki

Rozdział 1.
Wprowadzenie do gospodarki i rynku finansowego

Rozdział 2.
Regulacje i kwestie etyczne rynku finansowego

Rozdział 3.
Ocena przedsiębiorstwa z punktu widzenia inwestora

Rozdział 4.
Instrumenty rynku finansowego

Rozdział 5.
Funkcjonowanie rynku finansowego

Rozdział 6.
Ocena dochodu i ryzyka inwestycji, elementy zarządzania portfelem inwestycyjnym

egzaminy i certyfikaty

Odpowiednia wiedza jest podstawą każdej dobrej decyzji. Także tej inwestycyjnej. Bezpłatne szkolenia Akademii dadzą Ci dostęp do wiedzy, której poziom sprawdzisz w egzaminach, a potwierdzisz certyfikatem. Dokładnie dwa lata temu miała miejsce pierwsza edycja egzaminu, dlatego też zapraszamy na kolejną – trzecią edycję, która zostanie przeprowadzona w dniach 10-11 grudnia 2022 roku.

Partnerem merytorycznym naszego programu edukacyjnego jest CFA Society Poland, polska gałąź globalnego CFA Institute, certyfikującego najlepszych specjalistów z branży inwestycyjnej. Wspólnie z Orlenem, polskie stowarzyszenie opracowało zakres tematyczny dwupoziomowego programu szkoleniowego i egzaminów. Po opanowaniu wiedzy z podstawowego i zaawansowanego poziomu Akademii, możesz przystąpić do egzaminów, które przeprowadzane są w formule komputerowych testów.

Jak w poprzedniej edycji, pozostajemy przy formule 120 pytań jednokrotnego wyboru. Na udzielenie odpowiedzi uczestnicy będą mieli pełną godzinę. Godzinę, z której mogą skorzystać w ramach egzaminacyjnego weekendu. Udzielenie poprawnych odpowiedzi na minimum 70 proc. pytań w wyznaczonym limicie czasowym oznaczało zaliczenie testu i otrzymanie odpowiedniego certyfikatu.
Doradzamy systematyczną naukę i sięgnięcie do wszystkich rozdziałów wirtualnej Akademii. Testy, przygotowywane – tak jak i cały podręcznik – pod patronatem CFA Society Poland, obejmują wszystkie rozdziały Akademii.

W przypadku pytań, pisz na owp@orlen.pl

Powodzenia!

ORLEN Spółka Akcyjna, ul. Chemików 7, 09-411 Płock, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy XIV Wydział Gospodarczy w Warszawie pod numerem: 0000028860, numer NIP: 774-00-01-454, kapitał zakładowy / kapitał wpłacony: 534.636.326,25 PLN.
801 167 536
801 1 ORLEN