Przekuj wiedzę na praktykę i wejdź do świata inwestycji. Pomogą Ci w tym Tomasz Jaroszek i Przemek Gerschmann.

Dlaczego warto zacząć inwestować?

Inwestowanie niejedno ma imię

Kręcimy się w kółko, czyli cykle w praktyce

Czy św. Mikołaj istnieje, czyli kilka słów o analizie wykresów

Jak kupić kawałek biznesu?

Prawo i podatki na giełdzie

Co to jest inwestowanie w wartość?

Twój panel zarządzania, czyli jak działa konto maklerskie

Wybór i wycena spółki

Dywidendy w Twoim portfelu

Budujemy portfel inwestycyjny

Gdy rynkiem rządzi zmienność

Emerytura z giełdy? To możliwe!

Bańki spekulacyjne

Safe havens, czyli bezpieczne przystanie

Błędy behawioralne

Pasywne strategie inwestycyjne

Elementy portfela inwestycyjnego

Jak inwestować w spółki dywidendowe

ETF-y, czyli jak inwestować globalnie

Nobel z inwestowania, czyli wkład naukowców w giełdę

Wpływ kursów walut na wyceny spółek i skład portfela

Jak zabezpieczyć nasze inwestycje przed inflacją

Instrumenty pochodne

Wskaźniki wyprzedzające gospodarkę i ich rola w inwestowaniu

Strategia kontrariańska i momentum

Banki centralne i ich wpływ na świat inwestycji

Po co nam indeksy giełdowe

ESG - nowy trend w inwestycyjnym świecie

Ryzyka w inwestowaniu

Najważniejsze pozycje w raportach finansowych spółek

Prawa poboru oraz zapisy na akcje, czyli kiedy nie warto być biernym

Rola relacji inwestorskich w inwestowaniu

SPAC, odwrotne przejęcie i direct listing - jak wejść na giełdę bocznymi drzwiami

30 lat GPW

UPADEK LEHMAN BROTHERS I KRYZYS FINANSOWY

Europejski kryzys bankowy

Bańka internetowa

Wielki kryzys

Przewagi inwestora indywidualnego

8 najczęstszych błędów inwestycyjnych

F.I.R.E. czyli wcześniejsza emerytura dzięki inwestowaniu

Wpływ wzrostu stóp procentowych na świat inwestowania

Analiza fundamentalna vs. techniczna

/ Gdy rynkiem rządzi zmienność

Zmienność jest nieodłączną cechą rynków finansowych. Na światowych giełdach każdego dnia kupujący walczą ze sprzedającymi o jak najlepszą cenę. Tak powstają notowania setek tysięcy instrumentów finansowych oraz dochodzi do milionów transakcji. Raz na wiele lat równowaga pomiędzy tymi dwiema strona zostaje zachwiana. Gdy przewaga sprzedających jest znacznie wyższa niż kupujących, dochodzi do krachu i nieefektywności rynkowej. Z przykładem takiej paniki spotkaliśmy się w marcu 2020.

Krach giełdowy z marca został wywołany przez pandemię koronawirusa. Inwestorzy sprzedawali w popłochu akcje w obawie przed gwałtownym spowolnieniem gospodarczym, które może dotknąć globalną gospodarkę. Strach dotarł niemal na każdą giełdę na świecie, a ofert sprzedaży było znacznie więcej niż chętnych do kupna taniejących akcji, co spychało ceny w dół.

12 marca 2020 indeks WIG20 potaniał o 13,28 proc., dobijając do poziomu 1305,73 pkt, tym samym przebijając notowania z 28 października 1997 roku, kiedy zakończył sesję z 13,2 proc. spadkiem. Takiej przeceny polski indeks jeszcze nie doświadczył w całej swojej historii. Tego samego dnia paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 stracił blisko 11 proc. wartości. Przecena dotarła także na rynek amerykański i azjatycki, gdzie również odnotowano rekordowe spadki.

Choć obawy inwestorów były uzasadnione, to ich reakcja była zapewne przesadzona. Dowodził temu fakt, że po kilku dniach przeceny, główne światowe indeksy zaczęły szybko odrabiać straty. Dodatkowo pomogła też akcja banków centralnych w USA oraz Eurolandzie, która wsparła pozytywne oczekiwania na rynkach. W efekcie emocje kolejny raz wzięły górę nad fundamentami. Pomimo rosnącej liczy negatywnych informacji z gospodarki, inwestorzy postanowili ponownie lokować pieniądze na giełdzie.

Koncepcja zmienności rynku w oparciu o ludzkie emocje nie jest nowa, pisał już o niej w 1949 roku Benjamin Graham w „Inteligentnym Inwestorze”. Już wtedy zauważył, że giełda jest nieustannie rozchwiana i rzadko kiedy poprawnie wycenia notowane na niej aktywa. Uważał, że jest niczym wahadło, które przechodzi od skrajności w skrajność. Często inwestorzy w tych momentach inwestują przeciwnie do nadchodzącej zmiany, czyli kupują na szczycie a sprzedają w dołku.

Pomimo ogromnego rozwoju analizy fundamentalnej oraz metod ilościowych emocje są nieodłącznym czynnikiem inwestowania na giełdzie. Pojawia się zatem pytanie: jak inwestor indywidualny powinien teraz postępować i jakimi zasadami się kierować? Przede wszystkim należy podchodzić w sposób ostrożny zarówno do zakupów, jak i sprzedaży akcji. Warto pamiętać tu o zasadzie uśredniania kosztu zakupu, czyli nabywania aktywów za stałe, określone kwoty, w powtarzających się odstępach czasu. Dzięki temu zajmiemy pozycję na rynku nim zdąży się zmienić kierunek na wzrostowy, a w razie dalszych spadków nasza cena zakupu będzie się obniżać. Potocznie mówi się tu o metodzie „małej łyżeczki”, czyli kupowaniu akcji drogą wielu małych transakcji zamiast jednej dużej.

Jak zawsze warto też zadbać o swoją prywatną poduszkę bezpieczeństwa. Gotówka jest ważnym elementem każdego portfela inwestycyjnego, zwłaszcza w czasach rynkowej niepewności. Z jednej strony mogą pojawić się nowe okazje cenowe, a z drugiej możemy po prostu potrzebować gotówki na nieprzewidziane wydatki.

Gdy na rynku rządzi niepewność oraz podwyższona zmienność to najważniejsze, aby nie poddać się emocjom i nadal inwestować zgodnie ze swoim planem. Spadki na giełdzie są nieodłącznym elementem świata finansów i zdarzają się na każdym rynku. To tylko od nas zależy jak się zachowamy w ich obliczu i czy wykorzystamy je na naszą korzyść.

ORLEN Spółka Akcyjna, ul. Chemików 7, 09-411 Płock, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy XIV Wydział Gospodarczy w Warszawie pod numerem: 0000028860, numer NIP: 774-00-01-454, kapitał zakładowy / kapitał wpłacony: 534.636.326,25 PLN.
801 167 536
801 1 ORLEN