Przekuj wiedzę na praktykę i wejdź do świata inwestycji. Pomogą Ci w tym Tomasz Jaroszek i Przemek Gerschmann.

Dlaczego warto zacząć inwestować?

Inwestowanie niejedno ma imię

Kręcimy się w kółko, czyli cykle w praktyce

Czy św. Mikołaj istnieje, czyli kilka słów o analizie wykresów

Jak kupić kawałek biznesu?

Prawo i podatki na giełdzie

Co to jest inwestowanie w wartość?

Twój panel zarządzania, czyli jak działa konto maklerskie

Wybór i wycena spółki

Dywidendy w Twoim portfelu

Budujemy portfel inwestycyjny

Gdy rynkiem rządzi zmienność

Emerytura z giełdy? To możliwe!

Bańki spekulacyjne

Safe havens, czyli bezpieczne przystanie

Błędy behawioralne

Pasywne strategie inwestycyjne

Elementy portfela inwestycyjnego

Jak inwestować w spółki dywidendowe

ETF-y, czyli jak inwestować globalnie

Nobel z inwestowania, czyli wkład naukowców w giełdę

Wpływ kursów walut na wyceny spółek i skład portfela

Jak zabezpieczyć nasze inwestycje przed inflacją

Instrumenty pochodne

Wskaźniki wyprzedzające gospodarkę i ich rola w inwestowaniu

Strategia kontrariańska i momentum

Banki centralne i ich wpływ na świat inwestycji

Po co nam indeksy giełdowe

ESG - nowy trend w inwestycyjnym świecie

Ryzyka w inwestowaniu

Najważniejsze pozycje w raportach finansowych spółek

Prawa poboru oraz zapisy na akcje, czyli kiedy nie warto być biernym

Rola relacji inwestorskich w inwestowaniu

SPAC, odwrotne przejęcie i direct listing - jak wejść na giełdę bocznymi drzwiami

30 lat GPW

UPADEK LEHMAN BROTHERS I KRYZYS FINANSOWY

Europejski kryzys bankowy

Bańka internetowa

Wielki kryzys

Przewagi inwestora indywidualnego

8 najczęstszych błędów inwestycyjnych

F.I.R.E. czyli wcześniejsza emerytura dzięki inwestowaniu

Wpływ wzrostu stóp procentowych na świat inwestowania

Analiza fundamentalna vs. techniczna

/ Twój panel zarządzania, czyli jak działa konto maklerskie

Rachunek maklerski to nasz panel sterowania, dzięki któremu dokonujemy transakcji giełdowych. Każdy inwestor musi posiadać rachunek maklerski, jeśli chce nabywać akcje, obligacje, ETFy i inne giełdowe instrumenty. Zarówno proces jego otwarcia, jak i późniejsza obsługa są w dzisiejszych czasach intuicyjne i w pełni zrozumiałe nawet dla poczatkujących osób. W ósmym odcinku cyklu „Praktycznie o inwestowaniu” mówimy o tym jak otworzyć rachunek maklerski, jakie są jego możliwości, oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Jeszcze kilkanaście lat temu ceny akcji sprawdzaliśmy w papierowej gazecie. Aby dokonać transakcji musieliśmy dzwonić do maklera i poinstruować go przez telefon co i za ile chcemy nabyć bądź sprzedać. Dziś bez trudu zrobimy to w kilka sekund przez Internet, używając naszego komputera bądź smartfonu. W wielu przypadkach bez wychodzenia z domu otworzymy również rachunek maklerski. Dzięki rewolucji technologicznej jest nam nie tylko łatwiej zawierać transakcje giełdowe, ale również ich koszty są znacząco niższe. Wszystko to wpływa na to, że jeszcze nigdy dotąd inwestowanie na giełdzie nie było tak powszechnie dostępne.

Choć wszystkie transakcje zawieramy na giełdzie papierów wartościowych, to w praktyce jest to już historyczna nazwa, ponieważ notowane tam instrumenty mają formę cyfrowego zapisu, a nie jak to kiedyś było, faktycznych „papierów wartościowych”. Dzięki temu handel jest szybszy, bardziej efektywny, i co więcej - bardziej sprawiedliwy. Nie ma bowiem znaczenia kto składa zlecenie – jeśli po drugiej stronie znajdzie się osoba, która chce dokonać transakcji po danej cenie, to system błyskawicznie połączy kupującego ze sprzedającym i dokona wymiany. Na początku roku 2020 na GPW w Warszawie notowanych było 448 spółek, w tym 48 zagranicznych. Handel odbywa się od poniedziałku do piątku i aby do niego dołączyć, wystarczy posiadać aktywny rachunek. Otworzymy go w domu maklerskim, czyli instytucji, która najczęściej funkcjonuje przy istniejącym już banku. Aby to zrobić wystarczy abyśmy poczynili trzy poniższe kroki.

Krok pierwszy to wybór biura maklerskiego. W dzisiejszych czasach ich oferta jest do siebie bardzo zbliżona. Jeśli chcemy inwestować na rynku polskim to praktycznie każde biuro maklerskie da nam dostęp do tych samym instrumentów. Różnica będzie polegać przede wszystkim na kosztach poszczególnych transakcji oraz na dostarczanych narzędziach analitycznych. Większość domów maklerskich posiada własne działy analiz, które wystawiają rekomendacje inwestycyjne. Ponadto zapewniają one dostęp do notowań w czasie rzeczywistym. Warto również zwrócić uwagę na to czy dany dom maklerski daje nam dostęp do zagranicznych giełd, czy oferuje konta IKE i IKZE, oraz czy posiada biuro obsługi klienta, które pomoże nam w razie wątpliwości i potencjalnych reklamacji.

Po tym jak już wybierzemy biuro maklerskie, czeka nas krok drugi, czyli otwarcie rachunku. Najczęściej możemy go uruchomić na dwa sposoby – idąc z wizytą do stacjonarnego oddziału lub robiąc to korespondencyjnie (online bądź listownie). Biuro maklerskie ma obowiązek przeprowadzić tzw. profilowanie, które jest różne w zależności od instytucji którą wybierzemy. Jest nim zestaw pytań, które sprawdzą nasz profil ryzyka oraz wiedzę na temat danych instrumentów finansowych. To ważny etap i należy z uwagą wypełnić tę ankietę, zwłaszcza jeśli zależy nam na dostępie do szerokiego grona instrumentów.

Gdy nasz rachunek jest już aktywny to warto zapoznać się z jego funkcjami i parametrami. Bez względu na to, czy jesteśmy doświadczonymi inwestorami czy może poczatkującymi, to nowy rachunek zawsze wymaga nabycia wprawy w jego obsłudze i zapoznania się z rozmieszczeniem wszystkich funkcji. Podobnie jest z aplikacją mobilną, na nią też należy poświęcić czas aby poznać na spokojnie wszystkie funkcje i nie ryzykować pomyłki, gdy w grze będą nasze pieniądze.

Ostatni etap to zasilenie rachunku. Jeśli wybraliśmy konto IKE bądź IKZE, to należy pamiętać o limitach wpłat które co roku się zmieniają. Jeśli przelejemy tam więcej kapitału to zazwyczaj biuro maklerskie nadwyżkę przekieruje na rachunek techniczny bądź konto gotówkowe, o ile takie posiadamy w danym banku. Tradycyjny rachunek maklerski zasilamy przelewem bankowym. Jeśli planujemy inwestycje na zagranicznych giełdach to ważne jest tutaj sprawdzenie stawek za przewalutowanie.

Rachunek maklerski otwiera przed nami szerokie możliwości inwestycyjne. Należy jednak pamiętać, że różne instrumenty mają różne poziomy ryzyka. Za te najbezpieczniejsze uznaje się obligacje rządowe. Mechanika ich wyceny jest zupełnie inna niż wyceny akcji, z uwagi na różne wysokości kuponów, moment ich wypłaty, czy okres zapadalności obligacji. To dobre rozwiązanie dla ostrożnych inwestorów oraz pasywnych, czyli takich, którzy nie chcą często zmieniać składu swojego portfela inwestycyjnego. Akcje z kolei na pierwszy rzut oka wydają się instrumentem znacznie bardziej intuicyjnym, ale za to ze znacznie wyższym ryzykiem niż obligacje.

Na giełdzie w Warszawie notowanych jest też szereg instrumentów pochodnych, często posiadających wbudowaną dźwignię. Stąd też każdorazowo, gdy inwestujemy poprzez nowy instrument finansowy, koniecznie musimy zapoznać się z jego charakterystyką. Informacje te znajdziemy w naszym biurze maklerskim oraz bezpośrednio na stronie GPW.

Niezależnie od tego jaki rachunek maklerski wybierzemy, powinniśmy też dobrze poznać rodzaje zleceń giełdowych, jakie składamy w celu zawarcia transakcji kupna bądź sprzedaży. Wprawdzie w każdym rachunku maklerskim formularz składania zleceń może wyglądać nieco inaczej, ale wszędzie obowiązują te same zasady, te same pola musi uzupełnić inwestor i wszystkie zlecenia wpadają do tego samego arkusza, na podstawie którego zawierane są transakcje.

ORLEN Spółka Akcyjna, ul. Chemików 7, 09-411 Płock, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy XIV Wydział Gospodarczy w Warszawie pod numerem: 0000028860, numer NIP: 774-00-01-454, kapitał zakładowy / kapitał wpłacony: 534.636.326,25 PLN.
801 167 536
801 1 ORLEN